השיקול בבחירת פלטת הצבעים למשרד צריך להיות שילוב מושכל וחכם בין פרמטרים שונים:

  • התייחסות לצבעי המותג
  • השפעת הצבעים על המרחב
  • העברת מסרים על הארגון והעסק
  • תחושת העובד ופרודוקטיביות העבודה
  • שילוב הצבע בעיצוב החלל

בחירת גווני הצבע למשרד צריכה להתאים לשני קהלי יעד: עובדי החברה והלקוחות המבקרים בחברה. הגוון של הצבע בקירות המשרד ישפיע על העובדים ועל יעילות העבודה מחד ויעביר את המסרים של החברה מאידך.
לבחירת הצבע הנכון בסביבת העבודה השפעה תת-הכרתית על מכלול ההתנהגות והרגשות של העובדים.

צבעי המותג

הצבע של החלל הפיזי צריך להיות מותאם לצבעי המותג, בדיוק כמו שהוא משתקף גם בלוגו ובאתר האינטרנט, נייר המכתבים והבגדים הייצוגיים (אם יש כאלה) של הארגון. במידה וצבעי המשרד שונים מצבעי המותג, עלולה להיווצר תחושה של חוסר אמינות וחוסר מקצועיות.

הצבע מעביר מסרים על הארגון והעסק

הצבע צריך להתאים למטרה העסקית של הארגון על מנת לקבל את התגובה הנכונה. שימוש בפסיכולוגית הצבע נועדה ליצירת התרשמות חיובית מהארגון, להעביר את חזון החברה, המסרים וערכי המותג.

לצבע משמעויות שונות תלוית תרבות, גיל ואופנה ויש להבין מי הוא קהל היעד ומה המסרים שהארגון מבקש להעביר. כיום לדוגמה, ירוק הפך לצבע שמשויך עם מוצרים אורגניים וטבעיים.  מחקרים מראים כי הצבע הכחול מתאים לארגונים עם מסרים של נאמנות, יושר, אחריות ובטחון. צבע לבן מרמז על טוהר ושלמות, צהוב על אופטימיות ושמחה, אפור על פשרה וזהב על יוקרה, איכות ותחכום. מנגד, בבחירת גוון הצבע למשרד, יש לקחת בחשבון כי לגוון הנבחר יכולות להיות גם השפעות שליליות. לדוגמה, צבע צהוב יכול לעורר חוסר סבלנות, כתום יכול לשדר שטחיות, זהב לעתים משדר ראוותנות וכו'.

הצבע במשרד משפיע על תחושת העובד ופרודוקטיביות בעבודה

בחירת סט עכשווי של גווני צבע לעיצוב מודרני יכול לעורר יצירתיות בקרב העובדים אך גם להפריע לריכוז ולהסיח את הדעת אם העבודה ברובה חשבונאית או פקידותית.

אזור הקבלה, חדר הישיבות, המשרדים, פינת המנוחה ואולמות ההדרכה שונים אחד מהשני. אזור הקבלה צריך להעביר רושם חיובי ואוהד. מחקרים מראים כי צהוב יגרום לתחושה חיובית ואופטימית אך בשטחי המשרדים הוא יכול לגרום ללחץ. צבע כחול רך או ירוק בהיר מעודדים קבלת החלטות ובמשרדים הם ישרו תחושה של רוגע אך בכך עלולים גם להאט את קצב העבודה. צבע חם יגביר את האנרגיה אך יותר מדי גם יגרום לתוקפנות. בחדרי הרצאה והדרכה מחקרים מראים כי צהוב יכול לסייע למודרכים לזכור את החומר הנלמד וטורקיז יכול לעזור להרגעת הנואמים ומתאים להוראה.

הצבע על קירות המשרד משפיע על המרחב במשרד

אקסיומה מוכרת שראוי לציין כאן היא כי גוונים בהירים יתנו תחושה של חלל גדול ורחב יותר לעומת צבעים כהים. אך לא כל בחירה צריכה להסתכם בבחירת גוונים בהירים. גוונים כהים במשרד יכולים לייצר תחושה של עושר ויוקרה כמו גם תחושה אינטימית ועוטפת שחשובה ליצירת שייכות לארגון ולעסק.

שילוב הצבע בעיצוב החלל

כפי שציינו למעלה, צבע הנו תלוי תרבות, אפילו בריהוט גינה. חשוב לשלב נכון בין הצבע שייבחר למשרד לבין חומרי הגמר שנבחרו לפרויקט (ריצוף, גבס, זכוכיות וכו') ובין הצבע למרקם שלו (מט, מבריק, מעונן, מנצנץ). לעתים זהו גבול דק מאד בין מראה מעודן למראה משעמם, מראה מתוחכם ליומרני, ובין עושר צבעוני לקיטש.

דוגמאות לעיצוב משרדים:

– עיצוב משרדי עורכי דין

– עיצוב משרדי הייטק

– תכנון משרד ירוק

– עיצוב משרד תדמיתי