תכנון ועיצוב משרדים

תכנון ועיצוב משרדים

בחירת מערכת הריהוט יכולה להשפיע על הביצועים של העסק באופן משמעותי.

כאשר בוחרים שולחנות וכיסאות עבודה, חשוב שיהיה איזון בין אסתטיקה ופונקציונלית. הריהוט צריך להשתלב עם אופי המשרד ולהתאים לפלטת הגוונים אך יש לזכור כי תפקידו העיקרי של הריהוט בראש וראשונה היינו פונקציונלי: עליו להתמודד בהצלחה עם כל הדרישות התפעוליות ולאפשר ישיבה נוחה מול שולחן העבודה במשך שעות ארוכות.

שולחן העבודה

נוכל לקבוע את מידות השולחן הרצויות בהתאם לשימוש הספציפי של השולחן, תפקידו והעזרים שיונחו על גביו. עומק סטנדרטי של 80 ס"מ היה נהוג עד השנים האחרונות. לאחרונה יש מעבר גם לעומק 70 ס"מ בעקבות מסכי המחשב השטוחים. שולחן המנהלים הנפוץ היינו בעומק 90 ס"מ. מידה מעל 90 ס"מ מתחילה להיות גבולית ומייצרת תחושה מרוחקת בין היושבים בשני צידי השולחן. גובה השולחן נע בטווח שבין 72 ל 76 ס"מ. ככל שגובה המשתמש גבוה יותר (ובמיוחד בארצות הסקנדינביות) כך גובה השולחן יהיה גבוה יותר. בישראל ההמלצה שלנו היינה לשולחן בגבהים שבין 72-74 ס"מ.

מיקום המחשב על גבי השולחן (ממול, באלכסון, בצד) צריך להיות מותאם לסוג העבודה ולאפשר עבודה נוחה וזורמת. יש לשים לב כי קיימים צורות עבודה שונות בשולחן העבודה עם מחשב: שימוש במחשב ככלי עיקרי ושימוש משולב הדורש גם סביבת כתיבה וקריאה בשולחן. יש להתאים את מיקום המחשב באופן מתאים. מיקום מסך המחשב על גבי שולחן העבודה גם יקבע היכן ואיך לקשר את הכבילה בין אביזרי החשמל והתקשורת שעל גבי השולחן לאלו שמתחתיו.

נהוג לשלב שלוחת צד לשולחנות העבודה. יש על כך תיאוריות רבות שלא ניגע בהן כאן אך נציין כי מומלץ לעשות תכנון של שלוחות הצד, להבין את חלוקת השטח ולהתאים את אביזרי החשמל והתקשורת בהתאם.

הכיסא הארגונומי

במשרד המודרני אנו מבלים את מרבית זמננו בישיבה מול מסך המחשב ולשם כך חשוב ביותר לבחור כיסא ארגונומי ונוח. הוא צריך לאפשר את מקסימום הנוחות לגוף לאורך שעות של ישיבה מול המסך.

כיסא עם ריבוי מנגנונים יתאים לנוחיותם של מרב העובדים במידה ותתבצע התאמה נכונה לכל עובד באופן אישי: גובה המושב כך שהמונח מתחת לברך היינו ב 90 מעלות וכפות הרגליים מונחות כולן על הרצפה. גובה משענות היד כך שהידיים ינוח על גבי משענות היד ויאפשרו מנוחה לכתפיים. גב רשת נפוץ מאד בארץ כיון שהיינו מאוורר יותר מגב מרופד. גלגלי סיליקון שורטים פחות מגלגלים אחרים ומומלצים לשימוש על רצפות שיש ופרקט עדינות.

זרוע דינמית למסך המחשב

הזרוע מונעת ישיבה עם גב מכופף מול מסך המחשב. חשוב שתהיה זרוע קלה ונוחה לתמרון. עדיף שהזרוע תהיה על בסיס קפיצים מכניים ולא צילינדרים על בסיס של גז (אשר קשים יותר למחזור).

דוגמאות בעיצוב משרדים:

– עיצוב משרדי עורכי דין

– עיצוב משרדי הייטק

– תכנון משרד ירוק

– עיצוב משרד תדמיתי